Park Narodowy Łuków Skalnych

O pozycji tego Parku decyduje niespotykana nigdzie w świecie unikalność krajobrazu wynikająca z kształtów skał oraz ich bajecznych kolorów.

Ponad 2 tysiące kamiennych, naturalnych łuków, okien, bram i wieżyc zdobi ten obszar! Za fenomeny przyrody eksponowane w Arches odpowiedzialne są ekstremalne temperatury, woda, lód i ruchy podziemnej soli wpływające na pękanie i tasowanie leżących na powierzchni piaskowców. Tego typu procesy geologiczne zachodzą w Arches od ponad 150 milionów lat.

Pod ogromnym ciśnieniem piaskowców podziemna sól staje się ciałem plastycznym, podlega dyslokacji, pionowym i poziomym przemieszczeniom.

W rezultacie nadległe skały ulegają zapadnięciu wzdłuż naturalnych powierzchni spękań lub tektonicznych uskoków. Stąd takie niewiarygodne zróżnicowanie i bogactwo form na powierzchni. Tajemnica powstania słynnych łuków i okien tkwi więc głęboko pod ziemią. Pod względem atrakcyjności wyróżniają się: Wieże Sądu (Courthouse Towers), Okna (Windows) i Diabelski Ogród (Devils Garden).