Park Narodowy Denali

Indianie Atabaska, których przodkowie dotarli na Alaskę z Syberii podczas epok lodowcowych, wędrowali od tysiącleci poprzez tereny dzisiejszego parku Denali polując na mamuty, mastodonty, renifery i łosie. Po Indianach nadeszli w 1905 roku biali kolonizatorzy wiedzeni gorączką złota, trzebiąc dla pożywienia zwierzęta okolicznych gór. W latach 1906 i 1907 podróżował tędy wybitny przyrodnik Charles Sheldon.

Jego akcji ochrony koziorożców zawdzięczamy powstanie w 1917 roku parku narodowego McKinley National Park, zwanego obecnie Denali. Park Denali, dzięki późnej kolonizacji Alaski i wcześnie podjętej ochronie, zachował się do naszych czasów w stanie niemal niezmienionym, taki, jakim od wieków znali go Atabaskowie.

W Denali żyje obecnie m.in. około 300 grizzli, 200 misiów czarnych, 3 tys. reniferów karibu, 2,5 tys. łosi, ponad 2,4 tys. owiec Dalla i ok. 160 wilków. Denali jest najpopularniejszym parkiem narodowym Alaski. Wielki na 6194 m n.p.m. Mt. McKinley jest atrakcją najwyższej światowej klasy.

Szczyt sprawia wrażenie większe niż Mt. Everest czy andyjskie kolosy, gdyż sięga w niebo z równiny leżącej na wysokości zaledwie 700 m n.p.m.