Park Narodowy Czarnego Kanionu Gunnison

Kanion ma 48 mil długości, natomiast 14 mil znajduje się na terenie parku narodowego, który w sumie liczy sobie zaledwie 112 kilometrów kwadratowych, co klasyfikuje go jako trzeci najmniejszy park narodowy w USA.

Czarny kanion nazwę swą zawdzięcza pionowym ścianom wąwozu, które powodują że dno wąwozu jest prawie cały czas niedoświetlone. Zrobienie dobrego zdjęcia nie należy więc do łatwego zadania, albo do kanionu nie dochodzi słońce, albo pada cień, albo słońce świeci w obiektyw. Największe wrażenie robi oczywiście głębokość kanionu, ponoć w najgłębszym miejscu sięga 811 metrów. Znaleziska archeologiczne dokumentują ślady życia Indian na krawędziach przepaści od co najmniej 5500 lat przed Chrystusem.

Przez ostatnich siedemset lat tereny nad Czarnym Kanionem były zasiedlone przez Indian ze szczepu Ute. Bardzo twarde, krystaliczne podłoże było przez ostatnie dwa miliony lat poddawane intensywnej erozji rzecznej, prowadzącej do powstania spektakularnego Czarnego Kanionu.

Tempo wcinania w podłoże – około 30 centymetrów na każdy tysiąc lat – jest na pozór niewielkie, ale w skali dwóch milionów lat dało 600 metrów i to wystarczyło, aby powstał jeden z najciekawszych kanionów w USA.