Park Narodowy Badlands


Największą atrakcją Parku są fantastyczne formy pastelowych skał wzdłuż ściany tektonicznego uskoku. Zerodowane przez wodę i wiatr skały mają kształty wieżyc, zamków, ostrych grzebieni, iglic, tworzą niesamowity, majestatyczny, księżycowy krajobraz wzbogacony stromymi żlebami.

A wokoło – falujące morze prerii. Inną, wielką atrakcją, są skamieniałe szczątki prehistorycznych zwierząt. Na podstawie znajdowanych szczątków wiemy, że w owym lesie żyły pra-konie, tapiry, dziki, nosorożce, hipopotamy i tygrysy szablastozębe. Teren Badlands był zamieszkały przez łowców mamutów co najmniej od 11 tysięcy lat. Po epoce lodowcowej na prerii żyli Indianie, dla których głównym źródłem pożywienia stały się bizony. Od tysiącleci Indianie traktowali Badlands z poczuciem trwogi i respektu przed siłami natury. Siuksowie nazywali ten teren mako sica, a francuskojęzyczni traperzy z Kanady – “złymi ziemiami do przejścia” (les terres mauvaises a traverser), po angielsku bad lands.

Wounded Knee w Badlands to miejsce największej masakry Siuksów z 29 grudnia 1890 roku, kiedy “niebiescy żołnierze” zastrzelili około 200 bezbronnych Indian: mężczyzn, kobiet i dzieci. Faliste prerie Południowej Dakoty i Badlands użyczyły scenerii do kadrów filmu “Tańczący z wilkami”.